Buff Epic Trail

Je začátek června a já přemýšlím, čím tu letošní sezonu ještě vyšperkuji. Projíždím kalendář Skyrunning World Series s úmyslem najít něco zajímavého a poměřit síly v této, již několik let, prestižní sérii. Myšlenka je na světě, pojedu do Španělska na Buff epic Trail, kde jsem běžel dva roky zpět a byl to bezesporu jeden z nejhezčích závodů v horách! Žhavím telefon a volám Zdendu Kříže, který má v Buffu dobré kontakty. Podařilo se mi domluvit volné startovné, jedinou podmínkou je, že poběžím s Buffíkem na hlavě, paráda, beru všemi deseti! Letenky do Barcelony vychází z Katowic cenově dobře a Wizzair letí navíc přímo na letišně El Prat, úbytko v Barrueře i doprava z letiště jsou zařízené, co víc si přát. V pátek večer tam, v pondělí večer zpátky, víkend v Pyrenejích může začít!

Po mírně zpožděném letu nás čekají ještě asi tři hodiny autem do Barruery, na úbytku jsme kolem druhé hodiny ranní… Apartmán je skromný, ale pro tuhle závodní příležitost naprosto super. Navíc má okenice, takže je tu permanentní tma a to znamená, že i v deset ráno máš půlnoc. Ideální příležitost dospat probděnou noc.

Předzávodní den, to je už je taková rutina, cesta na prezentaci, vyzvednutí čísla, nějaká fotka, jídlo, mírné rozhýbání a odpočinek. Hory kolem vypadají krásně i hodně dostupně, ale den před horských maratonem to není ten nejlepší nápad.

Pár věci se tu oproti minulosti změnilo. Pořadatelé se snažili udělat multisportovní víkend, který zahrnoval běhy, závody na horských kolech, canyoning, lezení, aktivity pro děti… Určitě se to povedlo a Barruera žila o hodně více, než před dvěma lety. Další změnou byla trasa závodu, tentokrát byl start i cíl přímo v Barrueře. Oproti předchozímu, hodinovému cestování autobusem se to jevilo jako skvělý krok.

Díky kolizi s Golden Trail Series (současně se běžel Marathon du Mont Blanc), tedy spíše bohužel a je to velká škoda, se zde nechystala žádná věhlasná konkurence, a tak byla šance na nějaký dobrý výsledek. Před závodem jsem pomýšlel na umístění v první desítce, což se zdálo být vcelku reálné.

Start je v neděli v osm, budíček mám na půl sedmou, rychlá snídaně (mimochodem kaše od Lifefood.cz jsou jako dělané pro tyhle příležitosti) a ještě na chvíli zalehnout. Na start je to asi deset minut autem, dávám klasický rozklus, protažení, rychlou abecedu a nějakou rovinku. Už ráno je dost teplo, což mě trochu vyvádí z pohody, protože vedro nesnáším a to ještě nesvítí pořádně slunce…Pohled na běžce, kteří hodlají běžet jen s malou, 250 ml lahvičkou ve mě vzbuzuje obdiv. Občerstovačky jsou sice co zhruba pět kilometrů, ale v tom vedru to prostě nechápu. Kontrola povinné výbavy před vstupem do koridoru ve stylu ,,máš bundu? tak běž,, proběhla hladce a přesně v osm startujeme.

Tempem kolem čtyř minut na kilák ubíhají první kilometry rychle, až pod první stoupání, kde si už každý začíná běžet svoje. Snažím se nepřepálit, ale zase se úplně neflákat a držím se kolem desátého – patnáctého místa. První kopec je nezáživný, chvíli po šotolině, místy se křižuje místní asfaltka v jednom místě všichni bloudí. Na vrcholu travnatého kopce, tedy spíš kopečku není nic, jen fáborky, které směřují trasu místy nebežeckým terénem prudce dolů. Po asi deseti kilometrech to konečně začíná být zajímavé a trať pomalu a pozvolně stoupá k nejvyšším bodům závodu. Pořád se dá docela slušně běžet a objevují se i nějaké výhledy, taky předbíhám pár soupeřů, kteří přepálili.

Čekám, že druhý kopec bude zajímavější než ten první, okolní terény vypadají dobře. Druhý kopec je však jako přes kopírák jako ten první, jen je o dost vyšší, s ještě více prudkým seběhem. Občas musím jít i pěšky, abych si nenabil. Občerstvovačky a kilometry na startovním čísle moc neodpovídají skutečnosti, a tak se najednou ocitám ve stoupání na poslední, nejvyšší bod závodu. Tady je to konečně to, co jsem čekal a co ve mě zanechalo silné zážitky ze závodu dva roky zpět. Už to nejsou jen kravské louky, ale ten pravý skyrunningový terén s kameny, prudkými kopci a sněhovými poli. Ve dvou a půl tisících metrech už jde výška cítit a ve vrcholových partiích přede mnou vidím početný vláček soupeřů. Kdyby se tak šlo naplno rozběhnout, jsou za pár minut moji. Jenže všichni se tady už motají a rozestupy tu mají úplně jiné hodnoty než někde dole. Po tomto kopci už následuje dlouhý seběh až do cíle a každý ví, že tady se dá hodně ztratit, a taky hodně získat. Na vrcholu mám support, měním láhve s pitím a bleskově mířím dolů.

Není to prudké, ale hodně skalnaté, místy jsou natažená i lana. Tohle v Beskydech opravdu nenatrénuji, a tak jsem si vědom, že hodně ztrácím. Po chvíli mě sprintem přes skály předbíhá Zaid Malek. Je až neuvěřitelné, s jakou lehkostí a přehledem se tady pohybuje. Naštěstí byl jediný, kdo mě tady zaříznul. Na další občerstvovačce mám také support, díky kterému tu moc neztrácím. Doplňuji pití, jsem jedenáctý s nevelkou ztrátou na desátého. Informaci, že ti přede mnou nevypadají moc dobře beru s nadhledem, jelikož sám se úplně svěže necítím.

Každopádně se tu dá už slušně běžet a kilometry pípají každou chvíli. V dalším prudkém seběhu se dostávám na desáté místo, soupeř vypadá hodně bídně a do cíle už jsou to asi jen čtyři kilometry. Dělám zásadní chybu a probíhám občerstovačku. Cílová rovinka je totiž nekonečně dlouhá a hlavně je asi padesát stupňů. Cítím, že mi dochází a tempo rychle opadá, občas už musím přejít i do chůze. Kilometr před cílem mám soupeře v zádech, asi nepodcenil poslední občerstvovačku a posbíral poslední síly, které já už nemám. Nakonec mi dal asi půl minuty a já se musel spokojit s jedenáctým místem v čase 4:49.31 hod., což na první pohled nevypadá úplně špatně, ale přeci jen ztráta pozice kousek před cílem vždycky zamrzí.

Byla to opět skvělá skyrunningová zkušenost a zajímavé porovnání s konkurencí ve velkých horách. Nová trať se oproti té původní nedá moc srovnávat, byly náročná, ale určitě ne tak pěkná a mnoho míst zde bylo jen proto, aby se nahnaly výškové metry. Díky Zdendovi za zprostředkování závodu, díky Márovi, Kulišovi, Pavlovi a Bei za pomoc na občerstvovačkách, dopravu a pondělní koupačku v moři.

Návštěva SALOMON DESIGN CENTER, 28. – 29. 5. 2018

Koncem května 2018, po 12 letech spolupráce se SALOMONEM, jsem se dočkal pocty a možnosti shlédnout místo, kde se unikátní produkty SALOMON tvoří.

Byl jsem jeden z 50 pozvaných “expertů“ na trail running z 11 zemí Evropy. Je opravdu něco výjimečného být jediným zástupcem mimo země “EHS“. Na východ od nás pozvání nedostali. Ani Polsko tam nebylo… Tady mi nezbývá než smeknout před prací AMERSPORTS CzR, podle všeho jsme 7. v prodejnosti Salomon trail produktů (není to přesné vymezení) v Evropě!

Samotné Annecy se svým překrásným jezerem, Alpami nad ním a malebnou historickou částí, je přímo stvořené pro DESIGN činnost, v tomto případě SALOMON. SALOMON DESIGN CENTER je umístěno v obchodní části města a zvenku nevypadá nijak mohutně  O to větší dojem – šok zažijete v momentě, kdy do něj vstoupíte. Nedá se popsat, čím vším se zde zabývají, ale je to opravdu zábavná tvůrčí činnost všech zúčastněných. Od “módních“ návrhářů, přes materiálové experty, sportovní ambasadory, kteří posuzují funkčnost, po experty na transport a skladování cítíte, že všichni jsou SALOMON. K této činnosti mají skvělé zázemí – sklady s materiály, neuvěřitelné mašiny na testování, ověřování funkce, laboratoře,  meeting roomy , o počítačích a dalším nutném vybavení nepochybujte. Velmi často se jedná o naprosté originály – mašiny vyrobené na zakázku a podle požadavků SALOMON – takže se nelze divit, že je SALOMON téměř ve všem originální. Aby bylo vše dokonalé – a uvolnilo mysl – jsou město, jezero, Alpy, technické zázemí doplněné o rest koutky, jídelnu pro všechny, tady pak  Francouzi proberou a dotáhnou co začali do finále.  Chci tímto popsat, co já již 12 let cítím a co mne drží u Salomonu – myslím, že tady není na prvním místě prodej čehokoli, ale pýcha, že se vytváří něco, co nikdo jiný nemá, mít nemůže. Asi to dělá každý, ale mám dojem, že SALOMON je díky heslu (od Toyoty), že “nic není nemožné“ a free – open přístupu všech SALOMON lidí přece jen dál…

Letos to dokázali mj. modely S/LAB ULTRA , XA ELEVATE, SENSE RIDE a v srpnu přijdou např. ULTRA PRO , SENSE PRO 3. Silný progres lze čekat na jaře 2019 – silniční revoluce (také u SRCZ ), zcela nové ADV SKIN batohy …

Myslím, že jsem v Annecy dostal nový náboj a s vědomím, že jsem součástí SALOMON ( i když osobitě sám ) a s tím, že mám silného partnera, jedeme dál.

Nemálo se změní – začali jsme úpravami e-shopu, mé PREMIUM PARTNER SALOMON  přenáším do nabídky PP SALOMON-RUN, chystáme veřejné tréninky, testování novinek ( první v srpnu ) …

Myslím, že je zde stále TIME TO PLAY !

Jan Weber

 

Jarní novinky od Salomonu

NOVÉ MODELY SALOMON PRO JARO/LÉTO 18

Koncem každé zimy představujeme novou nebo vylepšenou obuv pro trailrunning. Milovníci ultra distancí určitě zpozorní, až uvidí, a hlavně pocítí, nové S-LAB ULTRA – obuv navržená vítězem UTMB Francoisem D’Haenem se téměř ve všem liší od S-LAB SENSE ULTRA. Mj, materiál na svršek je natolik měkký (i v patě), že dává pocit ponožky.

Vysokou výkonnost S-LAB WINGS drží nové WINGS PRO 3, přitom se cenově dostávají o více než 1 000 Kč níže.

Velkou pozornost budí nový model XA ELEVATE, který je určen ke stejnému použití jaký měly modely S-LAB WINGS – WINGS PRO 3, od kterých se výrazně liší konstrukcí.

Přehlédnout se nedají ani SPEEDCROSS PRO 2, vhodné pro rychlé závody, a to včetně OB. Všechny modely mají mj. skvělou podrážkou do nejtěžších terénů (Premium Wet Traction Contagrip®).

 

Technické, konstrukční a funkční detaily najdete u modelů, nebo v krámě… !
SALOMON-RUN. CZ

Velký přehled obuvi před zimní sezónou

Podívejte se na následující velký přehled, který Vám usnadní rozhodování, jaký model si obout na LYSA CUP (či jiné kratší zimní závody) a jaký na objemové tréninky i extrémy typu LH24?

Lysa cup či jiné kratší zimní závody
(agresivní běh do vrchu / sníh / led)

OBUV BEZ HŘEBŮ

1/ VJ SPORT IROCK 2 (detail)


Váha 240 g, drop 6 mm , BUTYL RUBBER – pryž nahrazující hřeby.
ShoellerKeprotec – speciální svršek, s VACUUM efektem činí tuto obuv voděodolnou.
FIT LOCK pro TOP FIT, díky KEVLARU je zde úžasná stabilita tvaru a nadstandardní životnost

2/ S-LAB SPEED (detail)


Váha 265 g, drop 4 mm, podrážka PREMIUM WET TRACTION CONTAGRIP (PWTC) s podobnými vlastnostmi jako u VJ SPORT BUTYL RUBBER.
Je poněkud „tužší“ než IROCK2 a také záběr je na cca 70% oproti IROCK 2. Nemá KEVLAR, přesto FIT a životnost je velmi dobrá

3/ S-LAB SPEEDCROSS (detail)


Váha 280 g ,drop 8 mm, podrážka PWTC s tím, že přece jen má lepší záběr v blátě a sněhu než S-LAB SPEED díky jiné struktuře a velikosti segmentů.
Dá se využívat také jako velmi dobrá tréninková obuv s vysokou životností.

4/ SPEEDCROSS PRO 2 (detail)


Zde platí vše, co nabízí S-LAB SPEEDCROSS. Je to STEJNÁ obuv za velmi dobrou cenu…

OBUV S HŘEBY

1/ VJ SPORT BOLD 7 – 8 (detail)


Váha 245 g , drop 5 mm, KEVLAR a speciální svršek díky „vakkum efektu“ tvoří boty prakticky voděodolné! Neskutečný FIT, stálost tvaru a TOP životnost, 14 karbidových hřebů.
Co více?! Jasná JEDNIČKA  nejen u orienťáků…

2/ VJ INTEGRATOR (detail)


Váha 280 g, drop 6 mm , díky KvamO poněkud vyšší komfort, 16 karbidových hřebů pro super stabilitu a záběr . Nejpopulárnější OB obuv na světě (pro širokou veřejnost).
Mistři běhají v BOLD 7 – 8, zbytek světa v… ! Mj. loni tato obuv „pomohla“ Víťovi Otevřelovi uhájit vítězství v Lysacupu.

3/ SPEEDSPIKE (detail)

 
Váha 305 g, drop 6 mm, 15 karbidových hřebů, ClimaShield pro voděodolnost a pocit tepla, což ji odlišuje od VJ SPORT (toto činí těch cca 60-25 g navíc).
Působí „mohutněji“ a je poněkud „tužší“. Dává přece jen vyšší podporu a ochranu než BOLD 7 – 8 a INTEGRATOR.

4/ SPIKECROSS (detail)


Váha 325 g, osvědčená obuv „totožná“ s SPEEDCROSS . 9 karbidových hřebů. Nejvyšší drop – 11 mm, nejširší pata, nejvyšší stabilita v terénu, komfort.

Pro LC a podobné aktivity jsou jasné jedničky  VJ SPORT …

Co si obout na LH24, jiné zimní extrémy a objemové tréninky

Odvážní, nebo „nerozvážní“ si obují ultra lehké boty (viz výše, nebo jinde).

Mé doporučení na zimní extrémy je podle ambicí:

1/ SPEEDSPIKE (viz výše)

2/ SPIKECROSS (viz výše)

3/ SNOWCROSS (detail)


Vítězná obuv z minulých ročníků. Platí vše, co má SPIKECROSS a navíc má integrovaný návlek, váha je zde 365 g, ale na zimních horských výzvách a LH24 toto asi není hlavní parametr. Záběr, jistota na ledu, suchu a „teplo“ jsou vyšší priority.

4/ SPEEDCROSS 4 GTX (CS) (detail)


Známá obuv pro zimní ULTRA  trial. Stabilita díky široké patě a drop 11 mm zaručující komfort. Slušný GRIP pro běh v měkkém terénu (sníh). GoreTex (ClimaShiled) zajistí „sucho a teplo“.

5/ OUTPATH PRO GTX (detail)


Váha 395 g, novinka má PWTC pro bezkluznost na mokru, GRIP, který nezklame nejen v zimě, ale kdekoli (Tatry, Dolimity..). GoreTex poskytne tu nejlepší ochranu proti mokru a zimě.

Pro HOBBY jsou SPEEDCROSS 4 GTX asi jasná jednička. 

Dodám, že se chystá rozšíření nabídky VJ SPORT, něco ještě do Vánoc a před LH24.

Do startu Lysa Cupu jsou TOP modely v AKCI. Tato se nebude opakovat ani před LH24!
JUST NOW! 

Novinky vždy najdete na stránce www.salomon-run.cz/novinky

Maga SkyMarathon

Na svůj letošní první zahraniční Skymarathon jsem se vydal do Itálie. A proč zrovna na skoro neznámý Maga SkyMarathon? Když jsem běžel v okolí Bergama dva roky zpět Gran Trail Orobie, zahlídl jsem na prezentaci letáček právě s tímto závodem a nějak se mi tato akce vryla do paměti. Po skvělé a vstřícné komunikaci s organizátory jsem dostal volné startovné, hezké ubytování a jako bonus i odvoz z letiště do centra závodu. Serina, malé městečko kousek od Bergama (cca 4O minut autem z letiště) závodem celý víkend doslova žilo. Po sobotním odpoledním příjezdu jsem stihl akorát něco nakoupit, povečeřet a jít spát, start byl připraven na neděli sedm ráno. Samotný start byl jinde než cíl, takže mě ráno čekala ještě necelá půlhodinka autobusem.

Mírně pod mrakem, teplota kolem patnácti stupňů to byly podmínky přímo pro mě. Závod jsem rozběhl trochu rozvážněji, přeci jen se běželo přes čtyři více než dvoutisícové vrcholy v hodně technickém terénu a časy s předešlých let se pohybovaly okolo pěti hodin!

První polovina závodu byla opravdu extrémní, na lezeckých pasážích zajištěnými lany a v náročných prudkých sebězích mezi skalami jsem hodně ztratil, ale pošetřil jsem dost sil na druhou, běhavější část, která mi sedla.

Později dopoledně už bylo na mě docela teplo, ale občerstvovačky doslova na každém kroku, byly opravdový luxus.  Pořadím jsem se postupně mírně posunoval až na páté místo, které mi nakonec patřilo i v cíli v čase 5:15 hod.

Ze závodu mám tedy skvělý pocit a po slušné letní přípravě, a svalových problémech můžu zase naplno běhat. Podobné menší závody mají skvělou atmosféru a do budoucna se určitě zase na nějakém ukážu.

Koho tento náročný SkyMarathon zaujal, tak více info najde na webu www.magaskymarathon.it

Skyrunning a VJ SPORT? Ano! Seznamte se s Jonathanem Albonem

Značka VJ SPORT je u nás vnímána především jako speciálka pro orientační běžce případně závody  OCR (army překážkové běhy). Čím dál více se však objevuje na nohou běžců vyznávajících skyrunning a trailrunning!

Nejzářnějším důkazem je  volba obutí letošního vítěze slavného závodu TROMSØ SKYRACE Jonathana Albona! V botech VJ SPORT IROCK 2 zvládl extrémně náročnou trasu plnou ostrých kamenů, suti a sněhu bez jakýchkoli problémů.

Tento fenomenální bristký běžec má za sebou řadu úspěchů právě na poli skyrunning, kde se specializuje na ty technicky nejtěžší závody (Glen Coe, KIMA, Zegama, Tromso…) a dále na OCR závody (Spartan Race, Toughest Race…), kde je absolutní jistota v každém kroku naprosto zásadní.

Určitě se podívejte na Jonathanův blog, kde zveřejňuje reporty z každého závodu i s nádhernými fotkami.

VJ SPORT IROCK 2

 

VJ SPORT BOLD 8

Důležité informace před startem Slezského maratonu

Zdravím účastníky SALOMON SLEZSKÉHO MARATONU 2017.
Dovolím si shrnout a připomenout základní pravidla, podmínky a nabídky.
1/ Každý musí mít min. 0,5l láhev/camelbag s vodou.
Doplnění je možné jen na občerstvovacích stancích. Tam také bude tato výbava kontrolovaná.  Nesplnění této výbavy vede k DISKVALIFIKACI!
První občerstvovací stanice bude po 16 km a tak zvažte, zda je pro Vás 0,5 l dost.

2/ Cizí pomoc je zakázaná a rovněž vede k DISKVALIFIKACI.
Stejně tak – odhození čehokoli do přírody vede k DISKVALIFIKACI.

3/ ČASOVÁ BRÁNA – KAMENITÝ OS, 36 KM  15:30 HOD. 
Kdo nestihne, může dolů na bus Doubrava – Dolní Lomná, dojet na zastávku Pod Akáty, odj. 16:12 hod. 
20 Kč na bus si vezměte raději s sebou!

4/ U prezentace platíte 200,- Kč vratnou zálohu na čip. Prosím o „drobné“.

5/ Triko FINISHER obdržíte po dokončení závodu při navracení čipu.

6/ Parkování je v centru obce, max. 300 m od startu. (centrum závodu: https://mapy.cz/s/1VaBq)

7/ V místě je obchod, restaurace (několik), cukrárna s místními specialitami. Další nabídku zajišťují partneři závodu – Museum Dolní Lomná, LIFEFOOD…

8/ Mezi partnery závodu máme MOST, organizaci podporující TIBET .
V BC bude stánek s tibetskými produkty….

9/ V současné době běží v obchodě SALOMON-RUN.CZ akce s TOP produkty pro B7 a další ultra podniky. Tato akce skončí den po Slezském maratonu!

10/ Úplné propozice a informace k závodu naleznete na webu www.slezskymaraton.cz

S pozdravem
Jan Weber

Úspěch Marka Causidise na MČR + Novinky k Slezskému maratonu

Máme pro Vás zajímavé zprávy ze světa horského běhu!

Marek Causidis Mistrem ČR v závodě Ultra SkyMarathon 

Náročný NEZMAR Ultra SkyMarathon s parametry 89 km / 5 230 m+ měl pro letošní rok statut Mistrovství ČR v Ultra Skymarathonu. Přestože se na startu v Bystřici se neobjevilo mnoho závodníků, nechyběla republiková špička a závod neměl jasného favorita. Ve skvělé formě se představil Marek Causidis (Salomon/Suunto), který nedal nikomu šanci a závod vyhrál. Druhé místo patřilo nestárnoucímu Stanislavu Najvertovi (Salomon/Suunto).

SALOMON SLEZSKÝ MARATON – NOVINKY

JUNIOR 15

  • u nového vloženého závodu Junior 15 došlo k změně propozic, do závodu na 15 km distanci se mohou registrovat všichni kluci a holky, kteří se narodili v letech 1997 až 2001
  • propozice: www.slezskymaraton.cz/propozice

ZÁVODNÍ TRIČKO JEN DO 31. 5. 2017

  • doslova hodiny zbývají do ukončení registrací, kdy účastníci získávají nárok na kvalitní finisherské triko SALOMON v hodnotě přesahující cenu registrace…
  • registrace: www.slezskymaraton.cz/registrace
  • ve stejném termínu také končí výrazná slevová akce pro registrované účastníky: www.slezskymaraton.cz/akce


SOUBOJ ELITY

  • vypadá to, že budeme v srpnu svědky skvělého souboje předních českých běžců a běžkyň a Slezský maraton se stane ve své kategorii možná nejlépe obsazeným letním závodem u nás
  • pohledem do startovní listiny se přesvědčte sami: www.slezskymaraton.cz/startovni-listina/

CENY Z TIBETU

  • díky spolupráci se sdružením MOST – ProTibet se může absolutní vítěz závodu těšit na originální zdobenou tibetskou misku
  • pro ostatní budou ceny s tématikou Tibetu v tombole, ve které budou ceny od všech partneru v celkové hodnotě přesahující 70 000 Kč!


(ilustrační foto, barva misky pro vítěze se může lišit)

Mnoho hezkých běžeckých zážitků přeje

Jan Weber
SALOMON-RUN

SSM 2017: Tričko jen k registraci do konce května!

Vše podstatné k závodu Salomon Slezský maraton 2017 je prezentováno na www.slezskymaraton.cz a tak mi dovolte připomenou a doplnit toto:

1/ Čas na přihlášku s nárokem na triko FINISHER je jen do 31. 5. 2017. Další přihlášení po tomto termínu NEMAJÍ NA TRIKO NÁROK.

2/ Tato akce má největší podporu SALOMON v ČR a tím se neomezuje jen na jeden den – 19. 8. 2017. Účastníci mohou čekat speciální nabídky v obchodě SALOMON-RUN a to jak v nabídce TOP PRO SM 2017, tak v akčních nabídkách určených jen pro účastníky Slezského maratonu .Tyto akce nejsou časově definovány a mohou se měnit kdykoliv v závislosti na dostupnosti.

TOP 5 PRO SM – http://www.salomon-run.cz/#top-5-pro-ssm2017
AKCE – http://salomon-run.cz/akce

Dodám, že trasa letošního Slezského maratonu byla připravena ve spolupráci s Honzou Zemaníkem a přilákala značnou část české elity, což slibuje velmi zajímavý zážitek. Účast potvrdil také Zdeněk Kříž.


Celý rozhovor se Zdeňkem Křížem najdete v časopise Svět outdooru 1/2017 (www.svetoutdooru.cz)

A tak – přijměte také Vy pozvání a SALOMON-RUN HAPPENING jehož součástí se SALOMON SLEZSKÝ MARATON . 

Hezké jaro přeje

Ing. Jan Weber

Jan Zemaník: Recenze nových Salomon XA Enduro

Jednou z letošních velkých novinek z dílny francouzské firmy Salomon je trailový model bot Salomon XA Enduro. Boty jsou sice z rodiny XA, kde patří například známé XA PRO 3D, ale za mě bych je na první pohled přirovnal spíše k modelu S-LAB Wings Softground nebo Sense Pro, kterým je svými vlastnostmi i konstrukcí hodně podobný. Endura jsou opatřeny ochranným návlekem, který chrání botu proti vniknutí nečistot při běhu mimo stezky. A právě pro pohyb v těžkém terénu a mimo stezky je tento model předurčen. Boty nemají žádnou voděodolnou membránou, tudíž jsou skvěle prodyšné.

007

Endura disponují všemi typickými technologiemi značky Salomon, na které jsme už zvyklí. Skvělý a osvědčený systém rychlošněrování Quicklace, kapsa na tkaničku v jazyku boty, technologie Sensifit a Endofit (dokonalé obepnutí nohy) navíc doplnil nezaměnitelný ochranný návlek. A právě to je to, co Endura nějakým způsobem odlišuje od ostatních trailových bot. Návlek je strečový, prodyšný, velice pohodlný a nikde netlačí a to i když má člověk nízkou kotníkovou ponožku. Malým a podstatným detailem jsou zepředu i zezadu návleku našité poutka, díky kterým boty snadněji obujete.

012

Vzorek není tak agresivní jako třeba u Speedcrossu, výstupky na podrážce jsou nižší, pevnější a dále od sebe, boty jsou proto docela dobře obratné i na tvrdším povrchu. Málokdy vyběhneme do terénu přímo ze dveří domova a chtě nechtě musíme absolvovat nějaký ten úsek třeba po asfaltu. Já odběhal pár testovacích kilometrů i na trailech kolem řeky Ostravice a Endura zvládly i svižnější čtyřminutové tempo. Nejlépe se však boty uplatnily v těžším terénu mezi kameny a kořeny, kde vynikly nejlíp všechny jejich přednosti, zejména speciální přilnavá podešev Premium Wet Traction Contagrip.

026

Endura najdou nejlepší uplatnění jako tréninková objemová bota do terénu. Při své váze 300g (8,5 UK) bych se  je však rozhodně nebál obout i na nějaký delší závod, za mě třeba na Beskydskou sedmičku, kde by určitě nebyly špatnou volbou. V bahnitém a měkkém terénu nebudou mít až tak dokonalý záběr jako třeba již zmiňované Speedcrossy, ale v lese na kamenech, kořenech a podobných terénech určitě nezklamou. Pro letošní sezónu se staly Endura mými tréninkovými boty do terénu číslo jedna!

http://salomon-run.cz/xa-enduro-blue-flame

17949781_1319103334851679_242447088_o